Integracja poprzez piłkę

Nasi Partnerzy:

W dniach 6-8.01.2023r. nasi podopieczni z roczników 2008 i 2009 wzięli udział w polsko – niemieckim turnieju piłkarskim. Na nasze zaproszenie do Zielonej Góry przyjechał zespół Füchse Berlin.

Tym razem rywalizacja sportowa miała być jednak tylko jednym z elementów większego projektu. Celem spotkania była nie tylko rywalizacja na boisku, ale także, a może przede wszystkim, poszerzanie wiedzy młodzieży o krajach sąsiednich i ich kulturze oraz wspieranie integracji i współpracy młodzieży z Polski i Niemiec. Piłka nożna jako wspólne hobby uczestników stanowiła niewątpliwie czynnik ułatwiający realizację tych celów.

Zważywszy na ideę projektu obfitował on w liczne, pozaboiskowe atrakcje i wydarzenia.

Ekipa z Niemiec pojawiła się w Zielonej Górze 6 stycznia o godzinie 17: 30 w Hotelu Grape Town, gdzie odbyło się spotkanie zapoznawczo – integracyjne i organizacyjne wszystkich zawodników. Po omówieniu 3 – dniowego programu wydarzeń uczestnicy z rocznika 2009 udali się na kolację oraz krótki spacer po mieście. W tym czasie zawodnicy polscy i niemieccy z rocznika 2008 udali się do kręgielni, gdzie w ramach integracji grali w kręgle oraz lotki. Po godzinie oddali tory i tarcze kolegom z rocznika 2009, aby samemu udać się na zasłużoną kolację oraz spacer. Po zakończeniu spaceru oraz rozgrywek na kręgielni wszyscy udali się domów i pokojów, aby odpocząć przed planowanymi na następny dzień atrakcjami i rozgrywkami.

W sobotę po śniadaniu nasi niemieccy koledzy pojawili się na ul. Sulechowskiej na boisku pod balonem, gdzie czekali już nasi podopieczni. Po krótkim omówieniu turnieju rozpoczęły się piłkarskie rozgrywki, które obfitowały w sporo emocji i zbierania doświadczeń. Po turnieju zawodnicy udali się na obiad. Po krótkim odpoczynku wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami spędzili czas na kąpielach, zabawach i relaksie korzystając z atrakcji, jakie oferuje zielonogórski basen w CRS. Co oczywiste, po dwóch godzinach na basenie wszyscy chętnie udali się na wspólną kolację. Po kolacji nasi zawodnicy zaprosili swoich niemieckich kolegów na spacer po zielonogórskiej Starówce. Uczestnicy spotkania przeszli szlakiem Bachusików, a nasi niemieccy partnerzy mieli okazję przyjrzeć się bliżej naszemu miastu, zobaczyć istotne miejsca jak Pomnik Bohaterów II Wojny, Ratusz, Pomnik Bachusa i zapoznać się z naszą historią i kulturą. Spacer sprzyjał również dalszej integracji.

Następny dzień także stanowił okazję do zacieśniania więzi. Po kolejnej odsłonie rywalizacji piłkarskiej i wspólnej pizzy uczestnicy udali się na mecz w … koszykówkę. Nasi podopieczni wraz z kolegami z Niemiec mieli okazję wspólnie kibicować drużynie Zastal Zielona Góra, która rozgrywała ligowe spotkanie z Legią Warszawa. Emocji nie brakowało.

Po meczu naszedł czas na pożegnanie. Nasi sąsiedzi udali się do domu. Mamy nadzieję, że czas spędzony na wspólnych aktywnościach sportowych i kulturalnych była czasem spędzonym miło i ciekawie i jeszcze się spotkamy.

W tym miejscu dziękujemy Restauracji Schabik oraz Restauracji Naturalnie Wychodowane za pyszne posiłki, jakimi raczyli naszych uczestników. Hotelowi Grape Town za umożliwienie miłego wypoczynku dla naszych gości, pyszne śniadania i świetny czas na kręgielni. Dziękujemy również MOSiR Zielona Góra za udostępnienie boiska pod balonem.

Mamy nadzieję, że to spotkanie było kolejnym, po spotkaniu z października i nie ostatnim takim spotkaniem w ramach integracji polsko-niemieckiej.

Spotkanie zrealizowano w ramach Programu Polsko – Niemieckiej współpracy Młodzieży.

 

data